logo
Jesteś tutaj: Pracownia USG > USG 19-22 tygodni
USG 19-22 tygodni

GALERIA      GALERIA 3D

Badanie prenatalne w II trymestrze

    Głównym celem badania w połowie ciąży jest wykrycie anomalii rozwojowych. Podczas badania USG bardzo dokładnie zostanie oceniony płód, od czubka głowy, po stopy.
Ma to na celu szczegółową ocenę anatomii, położenia płodu, jego wzrastanie oraz ocena pępowiny, łożyska a także objętości wód płodowych.

Standardowo badanie w 20 tygodniu ciąży wykonywane jest w technice 2D. Jest to aktualnie metoda najdokładniejsza w wykrywaniu ewentualnych anomalii. Dodatkowo można wykonać badanie w technice 3D i 4D, co pozwala na trójwymiarową wizualizację płodu.

Badanie w drugim trymestrze trwa od 10 do 40 minut. Najczęściej pozwala na dokładną ocenę anatomii. Czasami warunki badania nie pozwalają na szczegółowe obejrzenie niektórych szczegółów anatomicznych. Niekorzystne położenie, zbyt duża ruchliwość płodu lub otyłość ciężarnej. W takiej sytuacji może zaistnieć konieczność powtórzenia badania.

Większość badań USG nie wykazuje żadnych zmian i potwierdza, że dziecko rozwija się normalnie. Większość dzieci jest zdrowa. Nie zawsze badanie USG z całą pewnością potwierdzi lub wykluczy obecność jakiegoś problemu. Nie każda wada może zostać wychwycona przez badanie USG w połowie ciąży. Oznacza to, że w niewielkiej liczbie przypadków dzieci rodzą się
z anomaliami, chociaż obraz USG był prawidłowy. Poważne anomalie dziecka, na przykład przepuklina pępkowa są zazwyczaj wyraźnie widoczne na obrazie ultrasonograficznym. Badania USG nie są wystarczająco miarodajne w przypadku wykrywania niektórych wad serca. Niektóre drobne problemy mogą oznaczać konieczność dalszej opieki i kontroli po narodzinach dziecka.

gabinet
gabinet
gabinet

W przypadku podejrzenia lub wykrycia wady konieczna może być konsultacja genetyczna i kolejne badania,
np. amniopunkcja (pobranie płynu owodniowego do badań genetycznych).

Jeżeli zostanie potwierdzone wykrycie anomalii, to w zależności od jej rodzaju może być konieczne jej monitorowanie w kolejnych badaniach USG (niektóre wady ustępują w trakcie ciąży). W nielicznych przypadkach można leczyć wady operacyjnie wewnątrzłonowo. Wreszcie, co najważniejsze wykrycie wady pozwala na zaplanowanie porodu w ośrodku klinicznym i wczesne zaplanowanie leczenia noworodka tuż po porodzie.

W naszej poradni oferujemy wykonanie USG "genetycznego" w połowie ciąży zarówno odpłatnie jak i w ramach profilaktycznego programu badań prenatalnych finansowanych przez NFZ (dla pacjentek, które otrzymają skierowanie od lekarza prowadzącego).


W naszej poradni pacjentka, oraz osoba towarzysząca ma możliwość obserwowania całości badania na dodatkowym 42 calowym telewizorze. Istnieje również możliwość nagrania badania na płytę DVD.

 

Dane kontaktowe

gdzie nas znajdziesz

Aramedica.pl                                 tel. 531 932 555
ul. Częstochowska 20/2               www. aramedica.pl
44-100 Gliwice                              e-mail: aramedica

mapa dojazd

Copyright 2012 aramedica.pl, wykonanie www.proar.pl

Odwiedzin: 407937